W sobotę 01.06.2019 r. uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego pojechali Pomorską Koleją Metropolitarną na wycieczkę edukacyjną do Skansenu Archeologicznego w Sopocie (w ramach realizacji 3-godz. lekcyjnej).

Celem zajęć edukacyjno - integracyjnych było:

• pokazanie dawnych rzemiosł

• integracja uczniów podczas wspólnych wyjazdów

• pobudzenie wrażliwości na bogactwo kulturowe regionu

• wzbogacenie wiadomości o naszym regionie i jego historii

• poznanie najstarszych miejsc na historycznej mapie Trójmiasta

• przybliżenie codziennego życia dawnych mieszkańców Pomorza

• ćwiczenia spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo – ruchowej

•kulturalne i bezpieczne zachowanie się w środkach komunikacji publicznej.

Uczniowie swoją przygodę z Sopotem rozpoczęli od spaceru ul. Bohaterów Monte Cassino. Z ciekawszych obiektów, które mogli zobaczyć to budynek z nr 28 w którym mieszkał Aleksander Majkowski, gdzie utworzył Muzeum Kaszubsko-Pomorskie z biblioteką i czytelnią oraz pracownią haftów kaszubskich. Na budynku tym umieszczono tablicę pamiątkową. Należy wyróżnić tzw. Krzywy Domek charakterystyczny dla Sopotu. Kierując się w stronę wczesnośredniowiecznego grodziska, popularnie zwanego „Górą Zamkową” albo „Patelnią”, mijając ul. Aleksandra Majkowskiego, Floriana Ceynowy czy Hieronima Derdowskiego dotarli do najstarszego zabytku Sopotu, jakim jest „Grodzisko”. Jest pozostałością po istniejącym w okresie od VIII-X wieku grodzie, bardzo urokliwie położone, na stromej zalesionej skarpie, która przed wiekami stanowiła brzeg morza. Na terenie Skansenu Archeologicznego w obozowisku z epoki kamienia, uczniowie wzięli udział w warsztatach: obróbki krzemienia. Wykonywali narzędzia, będące wynalazkami człowieka epoki lodowcowej. Uczestniczyli w turnieju - miotanie oszczepem do tura. Atrakcją dnia był trening łuczniczy, a później turniej łuczniczy, w którym chętnie wzięli udział nasi uczniowie. Zarówno warsztaty garncarskie jak i przypowieści ogniskowe dotyczące słowiańskich legend cieszyły się zainteresowaniem zarówno małych jak i dużych. Dzieci brały udział w grach i zabawach: przeciąganie liny – cieszące się ogromną popularnością, cubb (dawne kręgle) oraz hnefatafl (szachy wikingów). Popularnością wśród najmłodszych cieszyła się zagroda dla kóz. Na zakończenie było ognisko z pieczeniem kiełbasek, a później powrót PKM do domu.

img_20190601_130116_small.jpg img_20190601_130736_small.jpg img_20190601_130748_small.jpg img_20190601_130957_small.jpg img_20190601_145456_small.jpg img_20190601_145911_small.jpg

Strona główna