19 maja 2018r. uczniowie klasy II w ramach 3 godz. języka kaszubskiego udali się PKM – SKM do Kartuz , aby uczestniczyć w Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Celem uczestnictwa w wydarzeniu było:

• poznanie zasobów zgromadzonych w muzeum

• promocja kaszubskiej tradycji i kultury

• aktywne uczestnictwo w zajęciach malowania gipsowych figurek

• umocnienie tożsamości regionalnej poprzez zagłębienie się w historię Kaszub

• zainteresowanie uczniów życiem ludzi dawnej wsi kaszubskiej

• integracja uczniów podczas wspólnych wyjazdów

• poznanie i utrwalenie słownictwa w języku kaszubskim: janiółk, aùtół,bómczi, téater, kùrón, bôjka, wësziwk, kółkò, hôklowac

Muzeum Kaszubskim w Kartuzach po raz kolejny odbyła się pełna niezwykłych atrakcji Noc Muzeów. Dzieci zgromadzone dzieci w Muzeum mogły się bawić z Dynamic Ewent, z którym nigdy nie zaznają nudy. Jedną z konkurencji było przeciąganie liny dzieci kontra rodzice, do którego nasi uczniowie zaprosili swoich opiekunów. Następnie było dmuchanie i łapanie wielkich baniek, później pojawiły się fruwające cukierki. Zainteresowaniem uczniów cieszył się spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Snów a zatytułowany „Pokój”. Z zaciekawieniem przyglądali się fantastycznym popisom aktorów na szczudłach. Artystka Bożena Kupper - Krzyżanowska zaprosiła dzieci do wspólnego malowania gipsowych aniołków, postaci z bajek, samochodów czy kogucików. Podziwiać mogliśmy również Zbigniewa Stanowskiego, który prezentował sztukę plecionkarstwa, a panie z działającego przy muzeum klubu „Kołowrotek” prezentowały dzieciom nie tylko, jak przędzie się na wełnę kołowrotku, ale pokazały jak szydełkować czy haftować. Kolejną atrakcją wieczoru był widowiskowy pokaz tańca z ogniem w wykonaniu duetu Shikardos z Białorusi. Ciekawa choreografia i świetne efekty raz doskonała oprawa muzyczna robiły na uczestnikach niesamowite wrażenie. Pokazy tańczących fontann miały charakter patriotyczny związany ze stuleciem Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzieci zadowolone z udziału w tegorocznej Nocy Muzeów czekają już na kolejną za rok.

p1060917_small.jpg p1060923_small.jpg p1060930_small.jpg p1060931_small.jpg p1060936_small.jpg p1060938_small.jpg
p1060949_small.jpg p1060959_small.jpg p1060969_small.jpg p1060980_small.jpg p1060988_small.jpg

Strona główna