Dnia 10.11.2017r. uczniowie z kl. VI a, realizując 3 – godz. języka regionalnego – kaszubskiego, pierwszy raz brali udział w Grze Miejskiej zorganizowanej w Kartuzach z okazji Święta Niepodległości. Organizatorem gry było Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, natomiast gra powstała przy współpracy Młodzieżowego Ruchu Naukowego.

Cele gry miejskiej:

• zwiększenie wiedzy uczniów i uczestników gry dotyczącej własnego regionu

• przekazanie w nowatorski sposób wiedzy na temat zabytków, charakterystycznych miejsc,

•kształtowanie poczucia wspólnoty oraz istnienia i znaczenia Małej Ojczyzny w życiu człowieka

• integracja z młodzieżą szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego

W piątek 10 listopada o godz. 10 wszyscy uczestnicy Gry Miejskiej spotkali się przed siedzibą CIE w Kartuzach przy ul. Słonecznej, gdzie otrzymaliśmy zestawy startowe i wyruszyliśmy na trasę. Nasza szkoła otrzymała zestaw nr 1. Gra „W poszukiwaniu mapy” polegała na odwiedzeniu pięciu miejsc zaznaczonych na planie a związanych z historią Kartuz. W każdym miejscu trzeba było rozwiązać premiowane odpowiednią punktacją od 1 – 3 zadanie. Pierwszym miejscem, które należało odwiedzić, była siedziba Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach. Tam otrzymaliśmy zadanie wymienienia i oznaczenia na mapie ulic, których nazwy nawiązują do Święta Niepodległości. Kolejnym miejscem był Rynek, gdzie należało odszukać motywy z haftem kaszubskim i nazwać elementy haftu. Kartuski urząd miejski to trzeci punkt na trasie i potrzebne będą wiadomości na temat herbu Kartuz i czym twórca herbu zasłużył się dla miasta. Natomiast w bibliotece znajdował się kolejny punkt, gdzie potrzebna była wiedza o jej patronie, Januszu Żurakowskim. W każdym punkcie otrzymaliśmy jeden fragment mapy, a były cztery, które utworzyły całość. Ostatnim etapem gry było Muzeum Kaszubskie, gdzie nastąpiło ogłoszenie wyników. Uczniowie z naszej szkoły zdobyli maksymalną ilość punktów w kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. W Grze Miejskiej brało udział 14 szkół z powiatu kartuskiego.

Gra Miejska to super zabawa połączona z integracją i edukacją, każdy z uczestników mógł poznać nasze miasto powiatowe - Kartuzy. Nie tylko ważne miejsca czy instytucje, ale i ciekawostki, które związane są z ważnymi dla miasta i powiatu osobami oraz jego historią. Tego dnia można było bezpłatnie zwiedzić naprawdę ciekawe miejsce jakim jest Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera Kartuzach przy ul. Kościerskiej 1.

Więcej zdjęć na stronie www.Kartuzy.NaszeMiasto.pl

p1060636_small.jpg p1060637_small.jpg p1060639_small.jpg p1060640_small.jpg p1060642_small.jpg

Strona główna