Dnia 09.11.2018 r. odbył się wyjazd PKM do Kartuz na grę miejską „Òdjimk z ùszłotë” organizowaną przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie z klasy V i VIB w ramach realizacji 3 godziny języka regionalnego - kaszubskiego.

Celem udziału w edukacyjnej grze miejskiej było:

• poznanie historii Kartuz - 1922 r.

• poznanie ważnych instytucji i miejsc w Kartuzach

• poznanie ciekawostek związanych z historią i ważnymi dla miasta i Kaszub osobami

• bogacenie słownictwa w języku kaszubskim np. banowiszcze, banowi, bana, òdjimk, ùszłota, szari kapelusz, złoti zédżer, parfim, karno, dëtczi, mòdri kofer, wanoga, jigra,mùzeùm, drogeriô, aptéka, pòczta, rënk, wanożenié

• przestrzeganie przyjętych zasad podczas gry

• integracja uczniów z innymi uczestnikami gry

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką i cierpieniem, nasz kraj Polska odzyskała suwerenność. Rok 2018 to bowiem setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie uczęszczający na zajęcia z historii i kultury Kaszubów i języka regionalnego – kaszubskiego mieli okazję do świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości poprzez udział w grze miejskiej pt. „Òdjimk z ùszłotë” .

W Grze udział wzięli uczniowie z siedemnastu szkół z powiatu kartuskiego. Uczestnicy przenieśli się w lata dwudzieste XX w., ponieważ akcja toczyła się 1922 roku. W tym czasie starostą w Kartuzach był major Wojska Polskiego Leon Kowalski, który przemawiając do uczestników wspomniał o przyjeździe generała Hallera zaproszonego na otwarcie Gazety Kartuskiej i sierocińca. W każdej grupie uczestników wybrano lidera, który otrzymał od starosty 100 000 marek polskich. Za otrzymane pieniądze trzeba było kupić bilet na podróż. Każda z grup otrzymała specjalnie przygotowane przez organizatorów wydanie ,,Gazety Kartuskiej” z datą 26 października 1922 r.. To w niej znajdowały się podpowiedzi i sugestie, co do wykonywanych przez uczestników zadań. Byli tacy, co musieli odnaleźć zaginioną Marię Dąbrowską, która to wyszła z Hotelu Kaszubski Dwór i przepadła bez wieści. Kolejna grupa za to musiała odnaleźć pierwszą siedzibę drukarni i redakcji Gazety Kartuskiej, która w tamtych latach znajdowała się przy ulicy Dworcowej. Odszukiwano też zaginioną mapę, którą należało potem przekazać stacjonującemu w Kartuzach oficerowi polskiego wywiadu.

Naszemu zespołowi przydzielono instrukcje związane z odnalezieniem zaginionego bagażu generałowej – Aleksandry Haller. Generałowa przyjechała do Kartuz koleją i zauważyła brak błękitnej walizki z namalowanymi motylami. Naszym zadaniem było odszukanie rodzinnych pamiątek generałowej: błękitnej walizki, szarego kapelusza z inicjałami A.H., złotego damskiego zegarka firmy „Timex”, portmonetki koloru złotego, flakonu perfum „Dama kameliowa”, krople walerianowe i książeczkę „Rok polski w życiu tradycji i pieśni”. W muzeum odnaleźliśmy walizkę. Przy Hotelu Kaszubski Dwór – szary kapelusz. Na rynku Drogeria z perfumami – Synagoga, spotkaliśmy przedstawiciela gminy żydowskiej i złoty zegarek p. Hallerowej. Kolejnym miejscem była Apteka – krople walerianowe i ziółka na przeróżne dolegliwości. Ostatnim miejscem, do którego podążyliśmy był Park, gdzie znaleziono portmonetkę. Następnie udaliśmy się do Kartuskiego Centrum Kultury, gdzie nastąpiło podsumowanie tegorocznej Gry Miejskiej. Każda z grup świetnie wypełniła swoje zadania i każda z nich otrzymała nagrody. Na wydarzeniu obecna była również Pani Janina Kwiecień- obecny starosta kartuski.

Dziękujemy za umożliwienie udziału w tak świetnym i pomysłowym przedsięwzięciu.

p1070477_small.jpg p1070478_small.jpg p1070483_small.jpg p1070484_small.jpg p1070485_small.jpg p1070487_small.jpg
p1070492_small.jpg p1070494_small.jpg p1070496_small.jpg p1070499_small.jpg p1070508_small.jpg

Strona główna