Dnia 26.05.2018 r. uczniowie klasy IV, Va i Vb oraz VI a w ramach realizacji 3 godz. języka regionalnego – kaszubskiego pojechali do Gdyni, aby zwiedzić jej dwa muzea.

Celem wycieczki edukacyjnej było:

• poznanie historii Gdyni od małej wioski rybackiej do dnia dzisiejszego

• zapoznanie ze znaczeniem ośrodka miejsko-portowego w okresie II Rzeczpospolitej (1920-1939)

• zapoznanie z wystawą „Gdynia – miasto otwarte”

• ukazanie piękna dynamicznego i nowoczesnego miasta

• poznanie ważnych postaci dla Gdyni – Tadeusz Wenda, Antoni Abraham

• zapoznanie się z historią emigracji ludności kaszubskiej i polskiej do Ameryki, Kanady czy Brazylii

• poznanie i utrwalenie słownictwa kaszubskiego: bôłt, Gdiniô, hòwinga, mùzeùm, pòwiôstczi, Antón Ôbram, wies, gard, prowadnik

• zabawy integracyjne z kaszubskim słownictwem

W Muzeum Miasta Gdyni uczniowie dowiedzieli się, jak na przestrzeni lat rozwijała się to miasto, które powstało z morza będące spełnieniem marzeń przedwojennego pokolenia Polaków. Powstało z małej rybacko – rolniczej wioski w 1926r. Jest wspaniale usytuowane, bo nad samą plażą i z okien placówki rozciągają się piękne widoki Natomiast dziś to nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasto, z modernistyczną zabudową i otwartą w stronę morza gospodarką. W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się, jak na przestrzeni lat zmieniało się życie kulturalne Gdyni. Kogo można było spotkać oraz jakie atrakcje czekały na gdynian i gości z całego kraju oraz jakiej słuchano muzyki. Pan przewodnik opowiedział nam, jak kiedyś spędzano wolny czas i jak wyglądały dawne stroje kąpielowe. Zapoznaliśmy się z sylwetkami budowniczych miasta i portu m. in. o Tadeusza Wendy, który wytyczył port i baseny cztery razy większe, przewidując rozwój portu. O najważniejszych dla dziejów miasta postaciach kaszubskiego pochodzenia – wójcie Janie Radke i Antonim Abrahamie, który był delegatem na konferencję pokojową w Paryżu, nazywany Królem Kaszubów i żarliwym obrońcą polskości Pomorza. Dodatkową atrakcję były lody i zabawy na placu zabaw na Bulwarze Nadmorskim. Stąd udaliśmy się do Muzeum Emigracji w Gdyni – muzeum historycznego mieszczącego się w historycznym budynku Dworca Morskiego przy Nabrzeżu Francuskim w gdyńskim porcie. Siedziba muzeum nieprzypadkowo została wybrana, ponieważ w okresie międzywojennym obiekt pełnił funkcję tranzytową dla tysięcy Polaków opuszczających ojczyznę. Dzięki pani przewodnik mieliśmy możliwość obejrzeć wystawę związaną z historią wyjazdów z Polski. Dowiedzieliśmy się, dlaczego ludzie wyjeżdżali z ojczystego kraju, jak podróżowali, czym się zajmowali za granicą i co z tego wynikło. Poznaliśmy historię jednej podróży - rodziny Sikorów, która z okolic Rzeszowa udała się w 20 dniową podróż do Ameryki. Polacy emigrowali także do Kanady czy Brazylii, gdzie za darmo otrzymywali ziemię (z dżungli – musieli sami wykarczować). Gdynia to pomnik historii – miejsce ważnych wydarzeń historycznych. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tych miejsc.

p1070018_small.jpg p1070021_small.jpg p1070024_small.jpg p1070026_small.jpg p1070028_small.jpg
p1070030_small.jpg p1070034_small.jpg p1070038_small.jpg p1070045_small.jpg p1070047_small.jpg

Strona główna