„Słodki, złocisty, lepiący, pyszny na chlebie chrupiącym…

Gdy pszczoła w piękny dzień lata, znajduje nektar na kwiatach…

Bożena Koronkiewicz

Dnia 16.10.2020 r. odbyły się zajęcia edukacyjne „Skąd się bierze miód?” w Przedszkolu w Dzierżążnie. Warsztaty prowadziła pani Bożena Kupper - Krzyżanowska z Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Celem zajęć edukacyjnych o produkcji miodu było:

• zapoznanie z procesem wybierania miodu przez pszczelarza - prezentacja oryginalnego ula,

• poznanie wytworów pszczelej pracy - pyłek pszczeli, kit pszczeli, pierzga, miód…

• poznanie znaczenia pszczół dla świata przyrody i życia człowieka,

• zachowanie bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami,

• poznanie właściwości odżywczych miodu.

Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści o procesie powstawania miodu. Oglądały różne akcesoria - duży ul, kapelusz z siatką, różne ramki, obrazki o kwiatach i pszczołach, plakaty, podkurzacz, beczki, miód w słoikach, kwiaty lipy itd. Dzieci odpowiadały na pytania: Jaki jest miód? Do czego używamy miodu? Z czego pszczoły robią miód? Kto opiekuje się pszczołami? Przedszkolaki dowiedziały się, że miód jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwiatów lub soku, który pszczoły pozyskują przy współudziale innych owadów. Dzieci wiedzą, jak to się dzieje, że powstaje miód, że pszczoły zbierają nektar i pyłek z kwiatów i zanoszą go do ula, co robią pszczoły zimą i jak zbudowana jest pszczela rodzina. Wiedzą też, że „Pszczoły są jedynymi owadami, które karmią ludzi”, „Miód jest zdrowy”, „Miód zawiera dużo witamin”, „Miód jest słodki”.

Ciekawą atrakcją dla dzieci było malowanie farbami figurki pszczoły, biedronki, ważki i motyla oraz smakowanie miodu w postaci słodkich lizaków. Później były o pszczołach utwory literackie, filmy edukacyjne, np. „Z kamerą wśród pszczół”, „Ul - najlepszy przyjaciel pszczoły”, zabawy ruchowo - muzyczne przy piosence „Pszczółka Maja”, zajęcia plastyczne „Jak zrobić pszczółkę w ulu”.

_102108_small.jpg _102633_small.jpg _103754_small.jpg _104047_small.jpg _104355_small.jpg _104824_small.jpg _104842_small.jpg
_104902_small.jpg _1037548888_small.jpg dscn7715_small.jpg dscn7725_small.jpg dscn7730_small.jpg dscn7745_small.jpg dscn7777_small.jpg

Strona główna