19 maja 2019 r. uczniowie klasy III w ramach 3 godz. języka kaszubskiego udali się PKM – SKM do Kartuz , aby uczestniczyć w Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Celem uczestnictwa w wydarzeniu było:

• promocja kaszubskiej tradycji i kultury

• poznanie zasobów zgromadzonych w muzeum

• aktywne uczestnictwo w zajęciach malowania figurek gipsowych

• umocnienie tożsamości regionalnej poprzez zagłębienie się w historię Kaszub

• integracja uczniów podczas wspólnych wyjazdów

• poznanie i utrwalenie słownictwa w języku kaszubskim: wòjskò, żôłniérz, mùzeùm, jigra,

pòwiôstka, kółkò, cug, statura,

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach kolejny raz odbyła się pełna niezwykłych atrakcji Noc Muzeów. Wydarzenie rozpoczęło się od występu Pana Kazimierza Gruenholza z Chmielna, który zaprezentował kilka utworów muzycznych na kaszubskiej bazunie, m. in. „Tata i kòza”. Dzieci mogły korzystać z zabaw oferowanych przez firmę Dynamic Event – zabawy z chustą Klanzy. Niesamowitą atrakcją okazały się rekonstrukcje historyczne w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historycznych FORT, które to przybliżyły manewry wojskowe oraz codzienne życie 66-tego Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z zaciekawieniem słuchały opowieści o historii pułku. Pokaz musztry dzieciom tak się spodobał, że chętnie brali udział w nauce podstawowych komend. Wspólnie z mieszkańcami Kartuz zobaczyły miasto z lotu ptaka, podczas pokazu live z drona. Panoramę Kartuz 360° mogły podziwiać w specjalnych okularach 360 Samsung Gear VR. O godzinie 22.30 przybyłych gości zachwycił wyczekany pokaz laserowy, który mógł odbyć się dopiero, gdy zapadła już ciemność. Artystka Bożena Kupper - Krzyżanowska zaprosiła dzieci do wspólnego malowania gipsowych aniołków, postaci z bajek, samochodów czy kogucików. Natomiast panie z działającego przy muzeum klubu „Kołowrotek” prezentowały dzieciom jak przędzie się na wełnę kołowrotku czy wrzecionie. Były również pokazy rzeźbienia w drewnie. „Noc Muzeów” to oczywiście nocne zwiedzanie, podczas którego dzieci mogły po raz kolejny obejrzeć zbiory Muzeum. Dzieci zadowolone były z udziału w tegorocznej Nocy Muzeów. Czekają już na kolejną za rok z nowymi atrakcjami.

p1070867_small.jpg p1070870_small.jpg p1070874_small.jpg p1070877_small.jpg p1070879_small.jpg p1070881_small.jpg p1070884_small.jpg p1070901_small.jpg p1070902_small.jpg

Strona główna