Ten mały nasz baranek wszyściutko ma wełniane.
…Wełniane ma trzewiczki, wełniane rękawiczki…
Ślicznie ci jest, baranku, w tym wełnianym ubranku.
Jan Gałkowski
Dnia 10.11.2020r. odbyły się warsztaty edukacyjne w Przedszkolu w Dzierżążnie „Od kołowrotka do skarpetki”. Warsztaty prowadziła pani Bożena Kupper - Krzyżanowska z Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach.
Celem zajęć edukacyjnych o wełnie z owcy i innych produktach było:
• słuchanie opowieści dawnego zastosowania runa - wełny z owcy,
• wykorzystanie wełny w różnych dziedzinach życia - zdrowie, ubiór, przemysł,
• ochrona środowiska naturalnego - wykorzystanie plastików jako źródła ciepła,
• oglądanie pokazu przędzenia wełny z owcy na kołowrotku oraz zwijania na motowidło,
• malowanie wzorów kaszubskich na deseczkach.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści, wspomnień, jak nasze babcie dawniej przędły wełnę na kołowrotku, jak produkuje się wełnę na skarpetki, szal, czapkę i rękawiczki oraz z uwagą obserwowały pokaz przędzenia i zwijania wełny z owcy. Na zajęciach dowiedziały się, skąd bierze się wełna, zobaczyły trudną sztukę przędzenia na kołowrotku oraz zwijania wełny na motowidło. Przedszkolaki dowiedziały się także, do czego wykorzystuje się plastikowe opakowania i zakrętki, jak się je przerabia i wykorzystuje ponownie, aby chronić środowisko naturalne. Wiedzą że „Z plastików też można zrobić ciepłe ubrania”, „Wełna z plastików jest sztuczna”, „Wełna z owcy jest zdrowa”, „Wełna z owcy jest ciepła”, „Wełna jest potrzebna”, „Ubrania z wełny nas grzeją”, „Wełna owcza to naturalny materiał”, „Wełna jest zdrowa”, „Wełna pomaga przy leczeniu chorób”.
Ciekawą atrakcją dla dzieci było kręcenie kołowrotka, zwijanie wełny w kłębuszek, oglądanie wyglądu owcy, malowanie farbami wzorów kaszubskich na drewnianych deseczkach. Wykonane dzieła z kwiatami w kolorach kaszubskich dzieci z radością zabrały do domu.