Dnia 29.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły z klasy II a uczestniczyli w wycieczce do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach.

Celem wyjazdu edukacyjnego było:

• Zapoznanie z ciężką i niebezpieczną pracą strażaka

• Poznanie narzędzi i urządzeń do ratownictwa drogowego wykorzystywanych w pracy przez strażaków

• Pokaz akcji gaśniczej z wykorzystaniem węża gumowego

• Uświadomienie dzieciom grożących im niebezpieczeństw związanych z nieprzestrzeganiem zakazów dotyczących bezpieczeństwa

• Poznanie numerów alarmowych i sytuacji, które wymagają interwencji strażaków

• Utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach

• Poznanie ciekawych miejsc w Kartuzach i okolicy

• Poznanie i utrwalenie poznanego słownictwa w j. kaszubskiego: ògniôrz, òdziéń, ògniszcze, czerownik,òkòlé, Swiãtopełk, rink, kòscół, kôłp, stolëca

• Integracja uczniów podczas wspólnych wyjazdów

Na miejscu uczniowie spotkali się z Kierownikiem Sekcji ds. Kontrolno-Rozpoznawczych st. bryg. Wojciechem Markowskim zaś Komendę Straży Pożarnej zwiedzali ze strażakiem będącym na służbie. Strażacy pracują 24 godziny, by potem móc 48 godzin odpoczywać. Uczniowie mieli okazję obejrzeć samochód i sprzęt z bliska, dotknąć, sprawdzić, jaki jest ciężki oraz poznać pracę strażaków. Dowiedzieli się, że kto zapobiega pożarom - ten pomaga strażakom. Atrakcją była możliwość zmierzenia się ze strażackim wężem w czasie podawania wody. Byli świadkami symulowanego alarmu. Zobaczyli Centrum Powiadamiania Ratunkowego i samochód wyposażony w podnośnik. Poznali specyfikę pracy strażaków, funkcjonowanie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej jako instytucji i jej zasięg terytorialny. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań związanych z pracą strażaka oraz sposobu zachowania się w czasie pożaru czy wypadku drogowego. Następnie w Centrum Informacji Turystycznej uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Zwiedzaj Kartuzy – stolicę Kaszub”, które prowadziła p. Natalia Gronda. Opowiadała o Kartuzach, które położone są w centrum Szwajcarii Kaszubskiej, jako jedyne w Polsce otoczone zewsząd przez las, oblewane jest wodami aż czterech jezior. Miasto dostarcza moc wrażeń, które wypełnia wolny czas, pozwolą zapoznać się z bogata historią lokalną i umilą chwile spędzone z nami. Otaczająca Kartuzy przyroda podkreśla wspaniale liczne, obiekty: Kolegiata Kartuska, Gaj Świętopełka i Wyspa Łabędzia, Muzeum Kaszubskie, Promenada Asesora, Arboretum Kartuskich Leśników, Rynek z Poewangelickim Kościołem św. Kazimierza, Góra Spiczasta z Kaplicą. Po wysłuchaniu opowieści zapewne uczniowie na kolejnej wyciecze będą zwiedzać stolicę Kaszub – Kartuzy.

Serdeczne dziękujemy za pomoc p. Wojciechowi Markowskiemu - za możliwość zwiedzania Komendy Straży Pożarnej w Kartuzach.

_090003_small.jpg _091020_small.jpg _091949_small.jpg _092910_small.jpg _093458_small.jpg _094717_small.jpg
_094735_small.jpg _103357_small.jpg _103747_small.jpg _105142_small.jpg _111207_small.jpg _111504_small.jpg

Strona główna