W sobotę 8 grudnia 2018r. uczniowie z klasy III uczęszczający na zajęcia języka regionalnego – kaszubskiego w ramach 3 godziny tego języka udali się na warsztaty edukacyjne do świetlicy w Borowie.

Cele edukacyjne warsztatów:

• poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych

• ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia

• wzmacnianie więzi rodzinnych

• kultywowanie tradycji świątecznych

• próby samodzielnego wygniatania ciasta, wykrajanie i ozdabianie pierników

• wdrażanie do zachowania porządku podczas zajęć kulinarnych

• poznanie sposobu przygotowania pierniczków

• poznanie i utrwalanie słownictwa kaszubskiego: pieprzny chłopk, fòremczi, fartuszk, Gòdë, casto, kùgla, mąka, cëczer, kùszk, kòlãda, kòlãdowanié, Bòżé Narodzenié…

• integracja uczniów

W sobotni bardzo wietrzny poranek udaliśmy się do Borowa, gdzie Stowarzyszenie „Dla Borowa” przygotowało warsztaty pieczenia pierników. W świetlicy unosił się apetyczny zapach pierników, a to za sprawą warsztatów kulinarnych bożonarodzeniowych - pieczenia i dekorowania pierników. Wałki, foremki, lukry i bakalie poszły w ruch Przy tej okazji dwanaścioro dzieci, które wzięły w nich udział, poznało przepisy i sposoby pieczenia miało okazję zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Każdy etap sprawiał świątecznym kucharzom i kucharkom dużo radości. Pracę rozpoczęło się od rozwałkowania wcześniej przygotowanego ciasta piernikowego i wykrawania przeróżnymi foremkami przyszłych słodkości. Każdy brał swoją foremkę i wykrawał z ciasta śnieżynki, choinki czy renifery. Przy pomocy pań dzieci układały swoje ciasteczka na blachach i zanosiły do piekarnika. Dzieci nie mogły doczekać się, momentu, gdy ich pierniczki będą gotowe i będzie można je udekorować. Ale przyszła i na to pora! Upiec to jedno, ale potem przystroić. To jest wyzwanie! Ale dzieciom wyobraźni nie brakowało. Każdy z wielkim zaangażowaniem ozdabiał swoje ciasteczka, lukrem, a także kolorowymi posypkami. Po skosztowaniu wypieków część z nich została, jak „najcenniejszy skarb” zapakowana i zabrana do domu. Warsztaty miały na celu kultywowanie tradycji wspólnego pieczenia pierników przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie dzieci uczestniczące w warsztatach, otrzymały paczki ze słodkimi upominkami ufundowane przez sponsorów. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Spotkanie wprowadziło uczestników w radosny świąteczny nastrój i z pewnością spotkamy się ponownie za rok.

Podziękowania dla Stowarzyszenia „Dla Borowa” za zorganizowanie warsztatów.

p1070581_small.jpg p1070584_small.jpg p1070588_small.jpg p1070592_small.jpg p1070596_small.jpg p1070599_small.jpg
p1070601_small.jpg p1070606_small.jpg p1070608_small.jpg p1070610_small.jpg p1070618_small.jpg

Strona główna