Dnia 30.10.2018 r. uczniowie klasy IVB pojechali PKM do Kartuz na wystawę poświęconą 100 lat niepodległości w ramach realizacji 3 godziny języka regionalnego – kaszubskiego.

Cele wyjazdu:

• rozszyfrowanie daty:11 XI 1918

• poznanie Ojców Niepodległości

• poznanie wielkiego miłośnika historii p. Kazimierza Borzestowskiego

• wyjaśnienie, kim byli: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Haller

• rozpoznanie na ilustracjach osoby: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Hallera

• poznanie związków rodziny Marszałka Piłsudskiego i Wincentego Witosa z Kaszubami

• uczczenie narodowego święta, rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przeszłością pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu

• kulturalne zachowanie w publicznych środkach lokomocji i podczas zwiedzania wystawy

Uczniowie klasy IVB w Kartuskim Centrum Kultury w Kartuzach uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii - wystawie przygotowanej z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wystawa została przygotowana pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej przez p. Zofię Fenrych i p. Mateusza Lipko. Po wystawie oprowadzał nas – wielki miłośnik historii p. p. Kazimierz Socha- Borzestowski. Poświęcona została ludziom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku – po 123 latach niewoli. Ekspozycja jest jednym z elementów szeroko obchodzonych uroczystości z okazji 100- letniej rocznicy, która przedstawiała ważne postacie związane z odzyskaniem niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego. Uczniowie poznali historię Polski związaną 100 lat niepodległości oraz rolę, jaką odegrali w tym wydarzeniu „Ojcowie niepodległości”. Z zaciekawieniem wysłuchali wielu ciekawostek historycznych przekazanych prze p. Kazimierza oraz dowiedzieli się o drogach jakie prowadziły do wolności. Córki Marszałka Piłsudskiego Marta i Jadwiga (Jagoda) przebywały na szkoleniu w Garczynie k/Kościerzyny, a wnuk jest dyrektorem Muzeum w Sulejówku poświęconemu swojemu dziadkowi. Wnuczka Marszałka Józefa Piłsudskiego - Joanna Onyszkiewicz z. d. Jaraczewska jest małżonką Janusza Onyszkiewicza, dwukrotnego Ministra Obrony Narodowej. Obecna ulica Parkowa w Kartuzach dawniej nosiła nazwę Romana Dmowskiego. Natomiast Wincenty Witos dwa razy przebywał w miejscowości Przyjaźń u Otomina Zielke. Na długo w naszej pamięci pozostaną informacje i ciekawostki przekazane przez p. Kazimierza. Dziękujemy za niesamowitą lekcję historii.

p1070398_small.jpg p1070399_small.jpg p1070400_small.jpg p1070402_small.jpg p1070405_small.jpg

Strona główna