W sobotę 01 grudnia 2018 r. zorganizowano wyjazd do Żukowa w ramach zajęć z języka kaszubskiego. W wyjeździe uczesticzyli uczniowie klasy V, VIa i VIb. Uczestnicy wzięli udział w II Międzykongresowym Zjeździe Młodych Kaszubów.

Celem Zjazdu Młodych Kaszubów było:

• poznanie historii zabytkowego kompleksu poklasztornego

• zwiedzanie muzeum przy kościele ponorbertańskim

• poszerzenie wiedzy z zakresu kultury i historii regionu Kaszub

• poznanie przedstawicieli ZKP, Sejmiku Pomorskiego Sejmu i Senatu

• zainteresowanie uczniów osobą Karola Krefty – założyciela korporacji „Cassubia”

• udział w warsztatach tematycznych – teatralnych, wokalnych, medialnych i hafciarskich

• wykorzystanie i utrwalenie poznanego słownictwa kaszubskiego

• integracja uczniów z uczestnikami zjazdu

W mroźny sobotni poranek spotkaliśmy się na dziedzińcu kościoła ponorbertańskiego z uczestnikami zjazdu w Żukowie. Wspólnie zwiedziliśmy wspaniale odnowiony kościół i muzeum, mogąc zarazem poczuć atmosferę książęcej historii Kaszub. Na pobliskim cmentarzu oddaliśmy hołd założycielowi korporacji „Cassubia” w Warszawie – Karolowi Kreffcie, który po II wojnie światowej był starostą w Kartuzach. Następnie udaliśmy się do Szkoły im. Obrońców Wybrzeża na drugą część spotkania, którą prowadzili młodzi Kaszubi z „Cassubii” – Weronika Pryczkowska i Gracja Fopke z Radia „Kaszëbë”. Następnie z przedstawicielami władz Żukowa i zaproszonymi gośćmi – odśpiewaliśmy hymn młodych Kaszubów. Trzeba dodać, że to młodzi przekazują wielkie wartości kaszubszczyzny. Oni są jak Skry Ormuzdowe, są światełkiem dla zachowania tożsamości i wzbogacania wartości kulturowych oraz ratowania języka „ gôdôjta w jãzëkù wajich starków, razã mòżemë wiele zrobic dlô naji tatczëznë”. Udział w warsztatach to przykład naszej wspólnej pracy z innymi uczestnikami, którzy przyjechali z południa Kaszub – Brusy, Przodkowa, Kościerzyny, Łubiany, Kartuz. Po godzinnej pracy w grupach warsztatowych uczestnicy zaprezentowali gotowe motywy kaszubskie (serwety – wykonane pod kierunkiem p. Bernadety Reglińskiej i p.Marii Płotki). Gwiżdże przygotowane zostały przez p. Elżbietę Pryczkowską, natomiast fragment tańca do współczesnej piosenki kaszubskiej przygotowała p. Anna Cupa-Dziemińska. Dla każdego uczestnika II Międzykongresowego Zjazdu Młodych Kaszubów przygotowany został upominek. Spotkanie przebiegało w ciepłej i życzliwej atmosferze. Uczniowie dowiedzieli się, że są przedstawicielami wspaniałej kultury i spadkobiercami niezwykłego bogactwa jakie mają wokół siebie. Zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.

p1070523_small.jpg p1070529_small.jpg p1070538_small.jpg p1070542_small.jpg p1070544_small.jpg p1070556_small.jpg p1070558_small.jpg kasz2_small.jpg kasz_small.jpg

Strona główna