W dniach 14-16 października 2020 roku uczniowie klasy VI b wraz z grupą uczącą się języka regionalnego – kaszubskiego, mieli wyjątkową okazję, by uczestniczyć w wycieczce edukacyjnej do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku – miejscowości znanej przede wszystkim domu do góry nogami. Długo czekaliśmy na ten wyjazd, który zapewne zostanie w pamięci uczniów. Ale zacznijmy od początku…
W trasę wyjechaliśmy tuż po godz. trzynastej z Dzierżążna i byliśmy pełni obaw, czy dopisze nam pogoda, ponieważ tego dnia bardzo mocno padało i wiało. Gdy dotarliśmy do celu naszej wycieczki w dalszym ciągu padało, zanim zacznie się na dobre przygoda w OEE. W pierwszym dniu pobytu w Ośrodku Edukacji Ekologicznej uczniowie wzięli udział w warsztacie „Kamienie z podwórka opowiadają historię”, który poprowadził p. Piotr Kowalewski. Pan Piotr zabrał uczestników do pobliskiej żwirowni aby popatrzeć na przekrój gleby w wyrobisku. W czasie zajęć dowiedzieli się sporo różnych ciekawostek o kamieniach i o terenie polodowcowym oraz o wzgórzach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W godzinach wieczornych ulubiona gra w mafię po kaszubsku oraz państwa i miasta. W kolejnym dniu kolejne warsztaty: „Podchody przyrodnicze” przed południem wybraliśmy się do lasu. Klasa została podzielona na dwie grupy i bawiliśmy się w podchody przyrodnicze z użyciem kompasu. W czasie zajęć jedna grupa uzbrojona w kompasy wyznaczała trasę dla drugiej grupy, znaczyły swoją drogę strzałkami oraz wyznaczonym azymutem, a po drodze zostawiały wiadomości z zadaniami do wykonania. Po dwóch godzinach dobrej zabawy zadania zostały odszukane. Mimo deszczowej pogody zajęcia się bardzo wszystkim podobały. Po obiedzie chwila odpoczynku, czas na grę w piłkarzyki lub w piłkę na boisku. Pan Adam w kolejnym warsztacie omówił ślady i tropy zwierząt w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Poznaliśmy ślady jelenia, zająca itd…, następnie mogliśmy obejrzeć film z pobytu prowadzącego w Indiach. W ostatni dzień pobytu wybraliśmy się na spacer z wejściem na wieżę widokową im. Jana Pawła II w na szczycie Wieżyca. To najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach (328,6 m n.p.m) ale na całym Niżu Europejskim od Uralu po Pireneje. Porośnięta 150-letnim lasem bukowym objęta jest ochroną rezerwatową. Na szczycie góry od 1997 roku wznosi się 35 – metrowa, metalowa wieża widokowa mająca 182 stopnie. Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Przepiękny krajobraz również w pobliżu Ośrodka umożliwiał przeprowadzenie ciekawych zajęć w których wszyscy chętnie brali udział i radośnie spędzali czas wolny.
Trzy dni szybko minęły i trzeba było już wracać do domu. Niestety, pobyt się skończył ale dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. To wspaniałe miejsce i okolice na długo pozostaną w naszej pamięci