W sobotę 18 listopada uczniowie klas drugich uczęszczający na lekcje języka regionalnego – kaszubskiego pojechali na niezwykłe zajęcia edukacyjne w ramach projektu „Kaszubi na fali” – „ Kaszëbë na wałë”. Tematem zajęć był „Bôłt pòd kaszëbską banderą”. Zajęcia odbyły się w Akwarium Morskim w Gdyni.
Celem wycieczki było:
- zapoznanie uczniów z różnymi ekosystemami morskimi, rybami głębinowym, słodkowodnymi z Morza Bałtyckiego oraz zwierzętami rafy koralowej;
- wdrażanie dzieci w świat ekologii i poznanie metod ochrony środowiska;
- poznanie piękna bałtyckiej przyrody;
- kształcenie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Uczestnicy projektu poznali piękno bałtyckiej przyrody na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w języku kaszubskim – „Bôłt pòd kaszëbską banderą” / „Bałtyk pod kaszubską banderą” i brali również udział w zajęciach laboratoryjnych. W temat zajęć wprowadziła ich prezentacja ukazująca specyfikę, wyjątkowość mieszkańców Morza Bałtyckiego, czyli wszystko o tym, co uczestnicy zajęć mogą spotkać spacerując plażą. Począwszy od muszli i glonów wyrzucanych przez morze na brzeg po kraby, ptaki i ssaki odwiedzające nasze wybrzeża i to wszystko w języku kaszubskim. W części laboratoryjnej dzieci pracowały z użyciem binokularów i wypełniały kartę pracy na podstawie obserwacji krewetki i kraba. Uczniowie zwiedzili Akwarium, poznając niezwykła gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych stron świata, np. z Aryki, Ameryki czy północy naszego kontynentu. Akwarium jest niezwykłą placówką, która nie tylko prezentuje ciekawe okazy, ale także przekazuje wiedzę naukową na temat fauny wodnej. W budynku, mającym status ogrodu zoologicznego, znajdują się cztery główne biotopy występujące w świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, gęstych tropików Amazonii i Morza Bałtyckiego. Ich mieszkańców można spotkać na trzech piętrach. Dzięki wizycie w Oceanarium uczniowie poznali tajemniczy i przepiękny świat głębin morskich. Ogromne wrażenie na uczniach wywarł bajeczny świat rafy koralowej oraz ciekawe gatunki stworzeń morskich, które miały okazję zobaczyć po raz pierwszy. Uczestnicy nie tylko poznali piękno kaszubskiej przyrody, ale też dowiedzieli się jakie zagrożenia dla fauny i flory bałtyckiej powodowane są przez człowieka. Tego rodzaju zajęcia nie tylko zaciekawiają, również na długo pozostają w pamięci. Uczniowie mieli również czas na uczestnictwo w grach edukacyjnych w ramach „Tygodnia Rekina”.