„Modlitwą, ofiarą chcemy wspierać dzieci, te, którym na świecie jedno słońce świeci.
Daleko czy blisko, to są bracia nasi, nieważne: głodni, syci, biedni czy bogaci.”
(z tegorocznej scenki kolędniczej)
Kolędnicy Misyjni wyruszyli 4 i 5 stycznia br., aby dzielić się radością narodzenia P. Jezusa i zwrócić uwagę na trudną sytuację swoich rówieśników w Demokratycznej Republice Konga, gdyż tegoroczne ofiary właśnie zostają przekazane na projekty pomocowe w tym kraju.
DR Konga to kraj bardzo bogaty, który ma wiele zasobów naturalnych, m.in.: diamenty, kobalt i lit. Te ostatnie są niezbędne do wytwarzania baterii do samochodów elektrycznych i smartfonów. Niestety to nie Kongijczycy wydobywają te surówce, ale bogate, europejskie lub amerykańskie firmy. Mieszkańcy Konga są wykorzystywani do pracy w kopalniach. Szczególnie dzieci, którym płaci się bardzo, bardzo mało albo wcale. Bardzo dużo dzieci w DR Konga pracuje, zamiast chodzić do szkoły. Są zatrudniane nie tylko w kopalniach, ale też przy wyrobie cegieł czy jako służący u bogatych rodzin. Mimo trudnych warunków życia dzieci w Kongu są bardzo radosne. Potrafią się cieszyć tym, co mają. Same robią sobie zabawki. Nie marudzą, nie płaczą. Chętnie zajmują się swoimi obowiązkami, bo wiedzą, że każdy w rodzinie ma coś do zrobienia.(1)
Ks. Proboszcz Grzegorz Fąferko 26 grudnia 2024 r. rozesłał kolędników misyjnych, pobłogosławił. Dziękujemy za wsparcie ze strony księdza proboszcza.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę opiekunów poszczególnych grup: Oliwii Elgert, Faustyny Miłosz, Dominika Karczewskiego, Dominiki Karczewskiej z Mateuszem Garskim, Klaudii Szwaba, Wiktorii Guz, Anny Miłosz, Oliwii Lewickiej i Aldony Cybulskiej. Zrobili to wzorcowo. Podziękowania dla rodzin gdzie były punkty stacyjne: pań. Wrońskich i Kriger z Borowa, pań. Elgert z Mezowa i pań. Kostuch z Dzierżążna. Podziękowania za duże wsparcie dla: Agaty Felskowskiej i jej męża Kamila oraz dla Joanny Pawłusik. Podziękowania za zaangażowanie dla wszystkich dzieci biorących udział w kolędnikach misyjnych i ich rodziców. W tych pięciu grupach brało udział 32 uczniów naszej szkoły. Koordynatorem wszystkich działań była p. Elżbieta Serkowska.
Dzieci dotarły do ok. 220 rodzin naszej parafii, gdzie pozostawili pamiątkę w postaci orzeszka ziemnego. Zebrali 7015 zł. Pieniążki zostają przekazane do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci z siedzibą w Warszawie oraz Franciszkańskiego Ośrodka z siedzibą w Gdyni na rzecz Adopcji na Odległość. Wspieramy dzieci z Kenii.
Relacja z naszego Misyjnego Kolędowania na stronach diecezjalnego Radia Głos:
– Misyjne materiały liturgiczne, Warszawa 2024 s.39