Uczniowie klasy IIIB a i chłopcy z kl. II b, którzy biorą udział w zajęciach języka regionalnego -kaszubskiego brali udział w odkrywaniu południowych uroków regionu Kaszub. Podczas wycieczki, która odbyła się 29 marca, odwiedzili Zagrodę Styp – Rekowskich, biorąc udział w warsztatach etnograficznych poświęconych dawnym zwyczajom na Kaszubach.
Cel wyjazdu:
-warsztaty kulinarne w Zagrodzie Styp – Rekowskich w Płotowie;
-poznanie kaszubskiej kuchni i jej tradycji kulinarnych i regionu kaszubskiego i jego historii, przyrody, tradycji, kultury;
-utrwalanie poznanego słownictwa w języku kaszubskim: plata, casto, piec, òdżin, ògniszcze, wòrzta, kaszëbsczé smacczi, kùchniô, itd.
-warsztaty pt. „Współczesny kaszubski etnodizajn”
-poznanie zasad zachowania się w miejscach publicznych;
-integracja uczniów podczas wspólnego spędzania czasu wolnego.
„Współczesny kaszubski etnodizajn” – warsztaty poświęcone tradycyjnemu wzornictwu na Kaszubach połączone z nowoczesnym dizajnem. Uczestnicy zainspirowani kaszubskimi wzorami ozdabiali bawełniane torby. Na torbach oprócz kaszubskich wzorów pojawiły się elementy związane z Wielkanocą „Jastre”, zajce, kòsziczi, jôjka. „Poznajemy kaszubskie smaki” – opowieść o kaszubskiej kuchni i tradycjach kulinarnych. Uczniowie poznali tradycyjne kaszubskie sprzęty kuchenne oraz słownictwo plata, piéck, òdżiéń, kùchniô, jôjka,mąka, mlékò, piec, itd.. Po upieczeniu wafli na tzw. placie opalanej ogniem, skosztowali przepysznych smakołyków. Spacer pośród pięknych terenów leśnych przy jeziorze Czarnik poprowadził uczestników na Górę Siemierzycką – najwyższe wzniesienie na Pojezierzu Bytowskim – wzniesioną nową wieżę widokową, z której podziewać można piękno kaszubskiego krajobrazu. Aby wejść na wieżę należy pokonać 86 schodów. Z tarasu widokowego można podziwiać wspaniałe widoki, a przy dobrej pogodzie dojrzeć okoliczne miejscowości w tym Borzyszkowy a nawet Bytów. Na koniec czekało na nas ognisko przy którym można było upiec pyszne kiełbaski, które po takim spacerze smakowały wyśmienicie. W drodze powrotnej grupa odwiedziła Bytów (Bëtowò), gdzie przy ul. Młyńskiej znajduje się na muralu wizerunek rycerza Bycio herbu Kasztan, będącego maskotką miasta. Rycerz herbu Kasztan to bohater książki, który przemierza miasto z najważniejszym gotyckim Zamkiem krzyżackim oraz okoliczne gminy i inne regiony Kaszub. Po takiej dawce atrakcji czas na powrót do Dzierżążna.