W środę 18 grudnia 2024r. w ramach 3 – godz. języka regionalnego kaszubskiego uczniowie klasy VI b z naszej Szkoły kolejny raz przypomnieli mieszkańcom wsi Mezowo zwyczaj kolędowania na Kaszubach. Szczęście i radość w nadchodzącym roku zapewniały odwiedziny grup kolędniczych, wędrujących po wsiach kaszubskich od Wigilii do święta Trzech Króli. Kaszubi nazywali je Gwiôzdkami, Gwiazdorami lub Gwiżdżami czyli po prostu pradawna tradycja grup kolędowych chodzących po domach kultywowana jest do dziś w wielu kaszubskich domach i miejscowościach. Uczniowie w ten sposób kultywują obyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem w naszym regionie.
Cele kolędowania:
• przybliżenie zwyczaju kolędowania
• pobudzenie wrażliwości na bogactwo kulturowe regionu
• wzbogacenie wiadomości o postaciach w grupie kolędniczej
• przybliżenie mieszkańcom zwyczaju kolędowania
• aktywny udział w grupie kolędniczej
• utrwalanie i bogacenie słownictwa w języku kaszubskim: gwiôzdka, gwiżdże, pùrtk, baba, dżôd, żid, gòdë, kòlãdowanié, bómczi, ùstny, kòrbacz, gòdowé żëczbë, klëpanié, kòsa, dzôtczi, dôrënczi.
• integracja uczniów podczas wspólnego kolędowania
• kulturalne i bezpieczne zachowanie się w przestrzeni publicznej
Kaszubskie domy odwiedzili kolędnicy, nazywani Gwiazdką. Gwiazdkę tworzy wiele barwnych postaci, które pukają do drzwi i zawsze pytają: „Chceta wa widzec Gwiȏzdkã?”. W każdym odwiedzonym domu uczniowie zaprezentowali krótki program w języku kaszubskim oraz złożyli domownikom świąteczne i noworoczne życzenia. Występy budziły podziw mieszkańców, którzy nagradzali małych aktorów brawami oraz hojnie ich obdarowywali słodkościami. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. Przewodnikiem całej grupy kolędniczej był pilnujący porządku szańdara (policjant), za nim kroczy gwiôzdor zwany także gwiżdżem (gwiazdor), ubrany w płaszcz i czapkę a w ręku trzyma kòrbôcz, czyli rózgę. Przepytywał dzieci i dorosłych ze znajomości pacierza, nagradzał cukierkami. Niegrzeczne dzieci karcił kòrbaczã (rózgą). Cëgónka z miedwiedzã (cyganka z niedźwiedziem), która krzyczała na swojego niedźwiedzia, symbol powagi. Dżôd i baba (dziad i baba), którzy jak zwykle trochę się posprzeczali, uosobienie biedy oraz kóminiôrz (kominiarz), sprawdzający porządki w chacie, by przyszły rok był pomyślny, symbol szczęścia. Bòcón (bocian) podszczypujący domowników, będący zwiastunem urodzajów, dostatku i powodzenia. W gwiazdkowym orszaku nie mogło zabraknąć śmierci z kosą (smiercë z kòsą). Śmierć straszyła ludzi, przypominała o przemijaniu życia. Żid (żyd) pozdrawiał Kaszubów. Natomiast pùrtk (diabeł) psocił i dokuczał wszystkim, czyli psotny diabeł będący symbolem zła. Uczniowie wraz opiekunem p. Teresą bardzo dziękują za gościnne przyjęcie do domów.
Dziękujemy pani Hani za ciepłą herbatkę w gościnnych progach Przedszkola w Mezowie. Jeszcze raz życzymy wszystkim mieszkańcom Mezowa – WESOŁYCH ŚWIĄT (WIESOŁËCH GÒDÓW) i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU! (SZCZESTLËWÉGÒ NOWÉGÒ ROKÙ!)