Dnia 25.10.2022 r. i 27.10.2022 r. uczniowie klas VII i V b wraz ze swoimi opiekunami: Teresą Bronk, Waldemarem Turowskim i Elżbietą Serkowską uczestniczyli w warsztatach lepienia z gliny i w zajęciach w Eko – pracowni.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czym jest glina, która jest bardzo wdzięcznym materiałem, plastycznym, miękkim i przyjemnym w dotyku. Poznali podstawowe techniki lepienia z gliny a mianowicie płaty, wałeczki, wygniatanie itp.. Dowiedzieli się, jak ludzie wykorzystywali glinę od najdawniejszych czasów. Na początku warsztatów panie omówiły cały proces tworzenia z gliny, do momentu, kiedy wykonane prace będą gotowe do użytku oraz zaprezentowały przybory i narzędzia niezbędne do pracy z tym surowcem.
Po krótkim teoretycznym wprowadzeniu, każdy uczestnik warsztatów miał możliwość samodzielnego wykrojenia z bloku płata gliny, z którym będzie pracować. W trakcie zajęć warsztatowych klasa VII wykonywała domki – lampiony. Natomiast klasa V b – patery wykonane metodą wałeczków. Druga część warsztatu polegała na zdobieniu kolorowymi angobami wykonanych przez siebie prac. Przygotowane przez uczniów prace ceramiczne pozostały w Lokalnej Grupie Rybackiej Kaszuby w Chmielnie do suszenia. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu dni. Suchy przedmiot wkłada się do pieca ceramicznego do pierwszego wypału tzw. Biskwit. Następnie prace zostaną poddane procesowi szkliwienia i kolejny raz będą wypalane. Uczestnicy warsztatów muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż gotowe produkty zostaną odebrane.
Po zakończonym warsztacie ceramicznym klasa VII wzięła udział w zajęciach w nowo powstałej Eko – pracowni, w której to miała możliwość przybliżyć sobie zagadnienia z zakresu życia w wodzie, obiegu wody w przyrodzie, zanieczyszczeń, segregacji i recyklingu. Uczestnicy zapoznali się z mikroorganizmami żyjącymi w wodzie, których nie widać gołym okiem, natomiast przy użyciu mikroskopu stają się one całkiem widoczne.
Z pewnością warsztaty ceramiczne stanowią dla uczniów wspaniałą lekcję cierpliwości i kreatywności. Rozwijają ich zdolności manualne, rozwijają także wyobraźnię, relaksują, pogłębiają estetyczną wrażliwość. Dają całkiem przyzwoitą dawkę dobrej zabawy podczas czterogodzinnych warsztatów. Duma z własnoręcznie wykonanego lampionu czy paterki jest nie do przecenienia. Widać to było pod koniec każdego ze spotkań pomimo, że jeszcze spora droga do efektu końcowego.