Program edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie.
Głównym celem programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej wymordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina poprzez posadzenie 21.857 Dębów Pamięci i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci. Każde z drzew będzie upamiętniało jedną zamordowaną osobę z listy katyńskiej, która zginęła w Katyniu, Miednoje, Kozielsku lub Charkowie. Sadzenie Dębów Pamięci według następującej zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej stanie się swoistym żywym pomnikiem wiedzy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej w kontekście społeczności lokalnych. Od Małej Ojczyzny do Wielkiej Historii to aktywny przekaz historii Polski przez pryzmat Jej wybitnych, znanych i nieznanych Obywateli z Pokolenia na Pokolenie.
Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. To przede wszystkim nauka wrażliwości na to, co wspólne i wymaga szczególnej dbałości – Miłości do Ojczyzny.
Mottem Programu są słowa Jana Pawła II:
„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.
Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” we wrześniu 2023 roku. Organizatorem programu jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” w najbliższym czasie na terenie naszej szkoły posadzimy Dąb Pamięci, przy którym umieścimy tablicę upamiętniającą jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej, Stanisława Szarmacha – kierownika i nauczyciela Szkoły Podstawowej w Dzierżążnie w latach 1922 -1939, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.
W szkole podjęto wiele działań, aby przybliżyć uczniom idee Programu i sylwetkę Stanisława Szarmacha: lekcje poświęcone zbrodni katyńskiej, spotkanie z dyrektorem Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach panią Barbarą Kąkol – znakomitym znawcą naszego regionu. W dniu 26 marca 2024r. w żywej lekcji historii brali udział uczniowie klasy VIb, VIIa, VIIb oraz VIII. Pani dyrektor przybliżyła losy oficerów z Kaszub, którzy zginęli w Katyniu, a wśród nich tę najważniejszą postać – Stanisława Szarmacha, kierownika i nauczyciela szkoły w Dzierżążnie, który zginął 84 lat temu w Katyniu.
Więcej informacji można przeczytać na prezentacji autorstwa Pani B. Kąkol.