Dnia 28 marca w ramach realizacji szkolnego Programu Profilaktyczno – Wychowawczego p. Karolina Jędrzejczak, sierżant sztabowy z KPP Kartuzy przeprowadziła w klasach 7-8 pogadankę nt. cyberprzemocy, przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Podczas spotkania została podkreślona informacja, że w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych, wulgarnych czy ośmieszających tekstów, zdjęć, filmów wobec konkretnej osoby jest bardzo krzywdzące i prawnie zabronione, a osobie publikującej może przynieść sporo kłopotów i zaważyć na ich przyszłości, również zawodowej.
Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, do czego może doprowadzić upublicznienie np. pozornie „niewinnego” żartu albo „śmiesznego” komentarza na temat innej osoby. Nie zawsze mają świadomość, że produkują hejterskie treści. Często po prostu powielają język wypowiedzi, jaki panuje w ich najbliższym otoczeniu, a czasami hejtują dla zwykłego żartu, nie wiedząc, że może to kogoś skrzywdzić. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie im zagrożeń związanych z taką aktywnością w Internecie oraz tego, iż pomimo że są nieletni ponoszą odpowiedzialność karną.
Uczniom szkoły podstawowej trudno jest poradzić sobie z takim atakiem, gdyż uderza on w ich dopiero budujące się poczucie własnej wartości, to z kolei może doprowadzić do wielu przykrych sytuacji, a w skrajnych przypadkach do myśli samobójczych.
Uczniowie słuchali prelekcji z dużym zainteresowaniem, zadając przy tym mnóstwo własnych pytań.