„Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń i cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka”.
Jan Paweł II
W ostatnich tygodniach pedagog specjalny naszej szkoły – Grażyna Kiedrowska, przedstawiła uczniom temat niepełnosprawności, zapraszając gości, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich.
Pierwszą z nich była 10 – letnia Karolinka z Bytowa, która urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Dziewczynka odwiedziła klasy: IV, V, VI i opowiedziała o swojej niepełnosprawności, codziennej walce i potrzebach. Zachęcała również uczniów ZKiW w Dzierżążnie do zbiórki: zawleczek, starych płyt CD i DVD oraz starych telefonów i laptopów.
Kolejnym gościem był pan Tomasz Reclaf – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bytowie dla osób z niepełnosprawnością, który uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu i od ponad 20 lat porusza się na wózku inwalidzkim. Pan Tomasz odwiedził klasy: VII i VIII, w których opowiedział swoją życiową historię. Odpowiadał na wiele nurtujących pytań, które zadawała młodzież naszej szkoły.
Następnie w przedszkolu odbyły się warsztaty pt: „Patrzymy na świat rękami”. Dzieci posłuchały opowiadania pt: „O Kamilu, który patrzy rękami”, a potem uczestniczyły w konkurencjach w przyciemnianych okularach lub z zasłoniętymi szalikiem oczami. Było to nie lada wyzwanie dla przedszkolaków, zwłaszcza w zabawie z balonem.
Dzięki tym zajęciom uczniowie naszej szkoły mogli poznać nieco bliżej świat ludzi niepełnosprawnych, ich problemy i potrzeby. Zostali uwrażliwieni na pomoc potrzebującym. Nauczyli się tolerancji wobec sprawnych inaczej.