„Pan leśniczy całą zimę dba o leśną swa rodzinę.
Chroni ptaki i zwierzęta, o ich losie wciąż pamięta…”
Wanda Chotomska
Dnia 15.11.2023r. dla dzieci z Przedszkola w Dzierżążnie i oddziału sześciolatków odbyły się zajęcia edukacyjne na temat „Przygotowanie zwierząt leśnych i ludzi do zimy” z panem Bogdanem Kobielą – leśniczym z Leśnictwa Dzierżążno – Nadleśnictwo Kartuzy.
Dzieci przywitały leśniczego piosenkami i wierszykami o zwierzętach leśnych. Podczas spotkania leśniczy bardzo zainteresował dzieci swoimi opowieściami o zwierzętach i roślinach wykorzystując różne ilustracje, obrazki, plakaty, karmniki itd. Wzbudził w nich zaciekawienie otaczającą przyrodą poprzez prowokowanie pytań i dostarczenie radości odkrywania. Dzieci najbardziej były zaciekawione zabawami ze zwierzętami i zagadkami, np. Co to za rude zwierzątko w dziupli sobie mieszka? Skacze po gałęziach, kocha się w orzeszkach? Dzieci wykazały się bogatą wiedzą zdobytą na zajęciach dydaktycznych w przedszkolu. Dla zwycięzców zagadek przyrodniczych były medale.
Dzieci dowiedziały się, że mają zimą dokarmiać ptaki w karmniku. A są to ptaki, które nie odleciały do ciepłych krajów – sikorka, kos, sójka, dzięcioł, wróbel, a gil przylatuje do nas z północy, ponieważ tam jest jeszcze zimniej. Do ciepłych krajów przed zimą odlatuje – bocian, jaskółka, wilga, zięba, słowik… W okresie zimowym pomagamy zwierzętom w lesie. Niedźwiedź śpi całą zimę, dzień i noc. Ale sarenki, jelenie, dziki, lisy nie przesypiają zimy, dostarczamy im pożywienie w paśnikach. Wiewiórka zbiera zapasy na zimę w dziuplach drzew. Lubi orzechy, kasztany, nasiona świerku. Jeże zimą śpią, budzą się kilka razy w roku, jedzą jabłka, ślimaki i są bardzo pożyteczne. Dzięcioł jest lekarzem, zjada korniki, które niszczą drzewa.
Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami przed zbliżającą się zimą, pogłębiły wiedzę o zwierzętach leśnych – zięba, kukułka, jeż, mrówka, dzik, sarna, zając, lis, jeż, dzięcioł, wilga, gil, sikorka… uświadomiły sobie niebezpieczeństwa, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.
Wszystkie dzieci podziękowały leśniczemu dyplomem z ciepłymi słowami i kolorowymi laurkami. Leśniczy obiecał pomoc w dokarmianiu ptaków przy naszej szkole, zachęcił dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt w okresie zimy. Później dzieci budowały paśniki dla zwierząt, karmniki dla ptaków, układały obrazki i historyjki obrazkowe, wykonywały prace plastyczne.